Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från föreningen
Föräldrauppdrag
26 aug
Fullspäckad helg
25 aug
Fotbollscamp 2023
22 jun
En vecka kvar
12 jun
Helkväll i Åryd
13 apr
500-klubben 2023
7 apr
Åryds IK - F14/15

Välkommen till Åryds IK!
För frågor eller anmälan av ditt/dina barn så kontakta någon av ledarna.
Föräldrauppdrag 2022
Hej!
Nu har det kommit ut kallelser för de som kan ställa upp under Årydscupen. Det är totalt 8 platser som vårt lag skall fylla med föräldrar. Se texten nedan kring föräldrauppdrag:
Föräldrauppdrag 2022
Åryds IK är en förening som växer tack vare alla ideella krafter som hjälper till både stort som smått. Slagorden ”gemenskap och framåtanda” är någonting som genomsyrar föreningen och som har bidragit till den otroliga utvecklingen de senaste åren.
En förutsättning för att föreningen skall kunna fortsätta utvecklas på ett hållbart sätt är att vi är många som gör lite och att arbetsuppgifterna sprids ut under året och mellan olika människor.
Tidigare år har föräldrauppdragen inte varit tillräckligt uppstyrda och vi har fått till oss att spridning på uppdragen mellan föräldrarna inte har varit tillräckligt stor. Den här säsongen kommer vi därför att styra upp detta tydligare och styrelsen har därför beslutat att föräldrar till ett eller flera barn som spelar fotboll i föreningen skall hjälpa till vid två föräldrauppdrag under året samt hjälpa till att sälja i en säljomgång.
Senare i vår kommer ett dokument med uppdrag som finns att välja på under säsongen (Matchvärd, bevattning, fotbollsscamp och Höstbollen). Redan nu är det dock dags för första uppdraget som innebär föräldrar till Kiosk och entré under Årydscupen i Tipshallen.
Om du har möjlighet så svara ”kommer” på kallelsen och om du inte har möjlighet så svara ”kommer inte” på kallelsen. Det är första till kvarn på positionerna så fyll inte i något om det redan är fullt.
Nedan ser ni fördelningen av tiderna för respektive lag.
Dag |
Lag |
Antal |
Fredag 18/2 |
|
|
17:00-19:30 |
PF14 |
4st |
19:20-22:00 |
Dam |
4st |
21:50-00:30 |
Herr B |
4st |
Lördag 19/2 |
|
|
08:30-11:00 |
P13 |
4st |
10:50-14:00 |
PF15 |
4st |
13:50-17:00 |
F11/12/13 |
4st |
Söndag 20/2 |
|
|
08:30-11:00 |
P11/12 |
4st |
10:50-14:00 |
PF15 |
4st |
13:50-17:00 |
Herr A |
4st |
Söndag 6/3 (Finalspel) |
|
|
09:30-11:00 |
PF14 |
4st |
10:50-14:00 |
P13 |
4st |
13:50-17:00 |
F11/12/13 |
4st |
Inomhusträning
Hej på er och god fortsättning!
Nu tycker vi att det har gått lite för lång tid utan att PF15 har samlats, tränat och lekt tillsammans. Från och med onsdagen den 26/1 tänker vi därmed att vi ska börja på med inomhusträning i skolans gympasal. Träningarna kommer att vara på onsdagar 17.45-18.45 fram tills att vädret tillåter oss att börja träna utomhus igen. Kallelser och anmälan till träningarna kommer att ske genom appen precis som tidigare.
Tanken med inomhusträningen är inte att vi bara ska spela fotboll, det kommer barnen ändå få mycket av när träningen börjar utomhus till våren. Istället har vi tänkt att vi kommer att variera aktiviteterna så att alla får testa på lite olika saker. Vissa träningar blir det t.ex. att vi spelar innebandy och andra träningar kan det bli hinderbana eller spökboll.
Hoppas barnen är sugna på att komma igång nu igen.
MVH
Johan, Mathias och Joakim
1 plats kvar att fylla till kiosken i Höstbollen!
20 sep, 08:09 0 kommentarer
Hej
Sedan tidigare har jag skickat ut fler påminnelser om att vi behöver bemanna kiosken under höstbollen. Vi behöver en förälder eller någon man känner som kan hjälpa till i kiosken. Hoppas nu att vi kan få ett namn och fylla den sista platsen. Vi vore väldigt tacksamma om ni hjälper till😊 Gå in på kallelsen i svenska lag och fyll i om ni kan😊
Kioskförsäljning Höstbollen!
14 sep, 09:14 0 kommentarer
Hej
Vi behöver 2 st till som kan hjälpa till att stå i kiosken på Höstbollen den 24.e september. Ni går in och anmäler er i kallelsen på svenska lag. Hopp s ni kan hjälpa mig att lösa detta😊
Höstbollen F14/15
7 sep, 10:11 0 kommentarer
Hallå där!
Vårt lag är anmält till vår egna cup Höstbollen som spelas på söndagen den 24.e september. Följande lag är anmälda i vår grupp. Vi är anmälda som ett F14 lag och alla spelare är såklart välkomna att vara med.
F14
ÅRYDS IK
TINGSRYD UNITED
HOVSHAGA VIT
HOVSHAGA BLÅ
EMMABODA 1
EMMABODA 2
Vi spelar 5-manna och matcherna är 1x18 minuter långa. Det finns ett färdigt spelschema på Åryds hemsida. jag skriver in en länk ni kan gå in på.
Åryds IK - Höstbollen 2023 - Svenskalag.se
Jag kommer att skicka ut en kallelse också där jag vill att ni går in och fyller i om ert barn kan vara med.
Uppdrag kiosk:
Jag skickar här en påminnelse om att gå in och fylla i om ni kan stå i kiosken i den kallelse jag skicka ut tidigare. 2 st har tackat jag och det återstår 4 personer. Vi är tacksamma för all hjälp.
Inställd träning!! och allmän info!
31 aug, 14:35 0 kommentarer
Hallå där!
Då endast några stycken anmält sig till kvällens träning så väljer vi att ställa in träningen. Detta tycker vi är tråkigt men hoppas att vi blir fler nästa träning och att man verkligen anmäler i svenska lag appen om man kan eller om man inte kan komma på träningen. Vi kommer låsa möjligheten att anmäla sig 24 timmar innan aktuell träning just för att vi ska kunna planera bra träningar framöver.
Uppstart!
16 aug, 17:49 0 kommentarer
Hoppas ni haft ett härligt sommarlov! Nu ska äntligen fotbollsträningarna dra igång igen. Vi kommer lägga in en dag till i veckan så vi kommer träna på Måndagar och Torsdagar mellan 18-19.
Hoppas ni är lika taggade som oss tränare😊
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Sön 24/9
09:00-18:00 |
Höstbollen
TIVAB-vallen |
Sön 24/9
11:30-15:00 |
Kioskförsäljning pass 2
Tivab Vallen i Åryd |
Sön 24/9
12:00-15:00 |
Höstbollen
Tivab Vallen i Åryd |
Mån 25/9
18:00-19:00 |
Träning
Tivab Vallen i Åryd |
Tor 28/9
18:00-19:00 |
Träning
Tivab Vallen i Åryd |
Mån 2/10
18:00-19:00 |
Träning
Tivab Vallen i Åryd |
Ons 4/10
19:00-21:30 |
Styrelsemöte
Tivab-vallen |
Tor 5/10
18:00-19:00 |
Träning
Tivab Vallen i Åryd |